Wypowiedź Andrzeja Litwiniaka z Siedlec, którego ojciec zginął w Charkowie

Tytuł : Wypowiedź Andrzeja Litwiniaka z Siedlec, którego ojciec zginął w Charkowie
Autor: Andrzej Ilczuk
Rodzaj audycji:  Informacje z regionu
Data emisji : 13-04-2010

Andrzej Litwiniak z Siedlec, którego ojciec zginął w Charkowie powiedział, że przebaczył jego oprawcom. Porucznik Witold Litwiniak z 22pułku piechoty trafił do obozu w Starobielsku, a w kwietniu 1940 został zamordowany w Charkowie.
Andrzej Litwiniak powiedział Radiu Podlasie, że o miejscu śmierci ojca dowiedział się dopiero w 1980 roku, kiedy matka pokazała mu dwa telegramy ze Starobielska. Przez lata nie mówiło się o tym a matka była zastraszana przez UB.
Andrzej Litwiniak powiedział, że w ostatnim telegramie ze Starobielska jego ojciec cieszy się, że w lutym 1940 roku urodziło mu się dwóch synów. Witold Litwiniak miał już wtedy roczną córkę. Porucznik Litwiniak znalazł się wśród blisko dwustu pięćdziesięciu mieszkańców Ziemi Siedleckiej pomordowanych w 1940 roku przez sowietów.
Dziś (13 kwietnia) obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ustanowiony przez Sejm 14 listopada 2007 roku. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.

Może Ci się również spodoba