Rozmowa z Dorotą Pikulą o wizerunkach Matki Bożej na terenie diecezji siedleckiej

Tytuł: Rozmowa z Dorotą Pikulą o wizerunkach Matki Bożej na terenie diecezji siedleckiej
Autor: Joanna Kuczborska
Nazwa audycji: Wywiad
Data emisji: 29-06-2016

 

Na wystawie organizowanej w ramach Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 i w związku z Rokiem Miłosierdzia obchodzonym w tym czasie w Kościele katolickim, można zobaczyć  blisko 100 dzieł, głównie ze zbiorów włoskich, których tematem jest Maria Matka Miłosierdzia. Pokazane są dzieła wybitnych artystów tworzących od XIV do XVIII w., takich jak Donatello, Mantegna czy Vasari.

W katalogu wystawy znajdą się m.in. eseje wybitnych biblistów, teologów i historyków sztuki prezentujące kształtowanie idei Matki Boskiej Miłosiernej w teologii, praktykach kulturowych Kościoła, muzyce sakralnej i ikonografii.

Wystawa jest  jedyną oficjalną ekspozycją sztuki w ramach Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Organizuje ją Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z Watykańską Fundacją Jana Pawła II dla Młodzieży. Krakowska wystawa będzie kontynuacją prezentacji sztuki sakralnej organizowanych przy okazji Światowych Dni Młodzieży w prestiżowych muzeach miast, które są gospodarzami tych spotkań w Denver, w Manili, w Toronto czy w Madrycie).

Wystawę będzie można oglądać do 9 października, ale zapewne nie każdy pojedzie do Krakowa.

Zatem dziś proponujemy spojrzenie na wybrane wizerunki Matki Bożej na terenie diecezji siedleckiej. Spojrzenie okiem Historyka sztuki.

Joanna Kuczborska w rozmowie z kustoszem Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach Dorotą Pikulą.

 

Może Ci się również spodoba