Bijące serce parafii, cz. I

Tytuł: Bijące serce parafii, cz. I

Autor: Monika Jabłkowska
Nazwa audycji: Bijące serce parafii
Data emisji: 04-07-2021

W każdą niedzielę na antenie Katolickiego Radia Podlasie będzie emitowana audycja „Bijające serce parafii”. Tematyka audycji obejmie historię dzwonów parafialnych i nie tylko. Słuchacze dowiedzą się więcej na temat dzwonów zakopanych, a także pracy ludwisarzy. Cykl audycji przygotowuje Monika Jabłkowska. Ekspertem jest Piotr Jamski – historyk sztuki.

22 czerwca kościół rzymsko-katolicki obchodzi wspomnienie św. Paulina z Noli. Powszechnie uznaje się, że przyczynił się on do implementowania dzwonów do powszechnego użycia w świątyniach chrześcijańskich. Dzięki temu czczony jest jako patron ludwisarzy i dzwonników, a miejmy nadzieję, że w niedługim czasie również patron kampanologów.

W niedzielnej audycji „Bijące serce parafii” oprócz przedstawienia postaci św. Paolina dowiemy się też dlaczego w Noli, miasteczku oddalonym około 30 kilometrów od Neapolu co roku organizowany jest festyn ludowy oraz procesja ze świecami i liliami, podczas której w tanecznym rozkołysaniu uczestnicy tego wydarzenia na barkach niosą drewniane konstrukcje wystające ponad wysokość mijanych kamienic.

 

 

 

(Visited 30 times, 1 visits today)

Autorzy

Monika Jabłkowska

Dziennikarz

Monika Jabłkowska

Dziennikarz