Cisza we współczesnym świecie. Wywiad z ks. Kanonikiem Krzysztofem Kisielewiczem

Tytuł: Cisza we współczesnym świecie. Wywiad z ks. Kanonikiem Krzysztofem Kisielewiczem

Autor: Paweł Kryszczuk
Nazwa audycji: Wywiady
Data emisji: 23-04-2021

Nam – współczesnym ludziom – cisza nieraz jest bardzo obca. Wszędzie na około nas spotykamy się z hałasem: gwar ulic i sklepów, wszechobecna telewizja i radio, nieustannie włączona muzyka płynąca z głośników i słuchawek w uszach. Cisza jest dla nas trudna, niepokoi nas, wręcz czujemy się niezręcznie, gdy zapada ona na dłuższą chwilę. Natychmiast próbujemy się wyrwać z jej objąć i uciec w pozornie bezpieczny świat dźwięków.

W dzisiejszym świecie, pełnym niepokoju, wrzawy, hałasu, zabiegania, natłoku informacji i ciągłej komunikacji, która sięga granic absurdu, tak bardzo potrzebne są miejsca na zatrzymanie, miejsca osobne, gdzie każdy może odpocząć, odsunąć się od światowego pędu, zatrzymać i spojrzeć z innej perspektywy na to, czym żyjemy na co dzień, a nade wszystko doświadczyć ciszy i radości spotkania z Najwyższym. Po co? Aby znów powrócić do tego świata, w którym toczy się nasze życie i wypełnia się nasze powołanie. Oczyszczonym i uświęconym spotkaniem z Bogiem, który przemawia w ciszy.

Co można zobaczyć i usłyszeć w ciszy, jest jednym z najstarszych i najbardziej upragnionych zjawisk w świecie dlaczego zatem boimy się jej / uciekamy od niej, czy można jeszcze zrozumieć znaczenie milczenia w świecie, gdzie poziom hałasu, we wszystkich jego formach, nigdy nie spada? Św. Jana od Krzyża powiedział, że pierwszym językiem Boga jest cisza. Dlatego każde spotkanie i rozmowa z Nim potrzebują postawy wewnętrznej ciszy i milczenia. Ale jak to zrobić w dzisiejszym świecie?

(Visited 21 times, 1 visits today)

Autorzy

Paweł Kryszczuk

Możesz również polubić…