Audycja PGE. Odcinek 2 – pierwsze drzewo

Tytuł: Audycja PGE. Odcinek 2 – pierwsze drzewo

Nazwa audycji: Audycja PGE
Data emisji: 27-05-2022

Zestawienie słów „lasy” i „energetyka” niektórych przyprawia o dreszczyk. Jednym staje przed oczami widok linii zrywanych przewracającymi się podczas burz drzewami, inni mają wizję mas drewna spalanych w piecach. Tymczasem dzieje się coś odwrotnego: od 2000 roku w ramach programu „Lasy pełne energii” energetycy we współpracy z leśnikami i uczniami szkół posadzili kilkaset tysięcy drzew.

Zaczęło się skromnie: od lokalnej akcji, przeprowadzonej w 2000 roku przez zamojski oddział PGE Dystrybucja ze szkołą podstawową w Hrubieszowie, kiedy to posadzono 50 niskopiennych jarzębin. Dziś jest to już przedsięwzięcie ogólnopolskie. Uczestniczą w nim wszystkie spółki z grupy PGE oraz setki szkół, dzięki czemu każdej wiosny przybywa w Polsce kilkadziesiąt tysięcy drzew. W 2018 roku, dla uczczenia stulecia odzyskania Niepodległości posadzono ich nawet ponad 100 tysięcy.

PGE współpracuje tu ściśle z Lasami Państwowymi. To leśnicy wskazują tereny do obsadzenia i dostarczają sadzonki o dobranym do lokalnych warunków składzie gatunkowym. Samo sadzenie odbywa się wiosną, dokładnie w marcu i kwietniu. Poza wolontariuszami z firm energetycznych oraz uczniami szkół, biorą w nim udział okoliczni mieszkańcy. W tym roku do akcji w Turowie przyłączyli się zawodnicy tamtejszego klubu sportowego.

Łącznie przez 22 lata posadzono 770 tysięcy młodych drzewek. Były to głównie sosny, świerki, buki i dęby. Uczestniczyło w tym ponad 27 tysięcy osób. Dla PGE liczy się efekt nie tylko przyrodniczy, ale też edukacyjny: dzieci i młodzież od małego uczą się szanować przyrodę i o nią dbać. Wiele osób przychodziło potem pielęgnować własnoręcznie posadzone drzewa, a byli i tacy, co nadawali im imiona.

„Lasy pełne energii” to nie tylko duże akcje sadzenia drzew. W ostatnich dwóch latach, kiedy z powodu ograniczeń sanitarnych nie można było zbierać dużych grup ludzi, PGE nawiązała współpracę z parkami narodowymi. Pomaga im w czynnej ochronie przyrody, konserwacji szlaków i projektach edukacyjnych, a także montuje na parkowych obiektach instalacje fotowoltaiczne. Na razie jest tych parków pięć, ale lista jest cały czas otwarta.

 

(Visited 35 times, 1 visits today)

Autorzy

Możesz również polubić…