Rozmowa PGE – „Spotkania ze sztuką”  – wzmożony ruch w muzeach

Tytuł: Rozmowa PGE – „Spotkania ze sztuką”  – wzmożony ruch w muzeach

Autor audycji: Adam Białczak

Nazwa audycji: Audycja PGE
Data emisji: 30-01-2023

Mecenat biznesu nad sztuką to nie tylko pieniądze. Fundacja PGE kończy właśnie projekt edukacyjny, który poszerza grono odbiorców sztuki pokazywanej w trzech muzeach narodowych.

Bogaty sponsor może sfinansować placówce kultury remont budynku, zakup nowych eksponatów albo pomóc w zorganizowaniu wystawy. Ale może też pójść krok dalej i zainspirować ludzi, którzy wcześniej ofertą takich placówek specjalnie się nie interesowali. Temu właśnie służył konkurs „Spotkania ze sztuką”. Uczniowie szkół podstawowych mieli w nim po swojemu zinterpretować dzieła polskiego malarstwa, pokazywane w trzech wspieranych przez PGE muzeach narodowych: w Warszawie, Krakowie i Lublinie. – Skierowaliśmy nasz konkurs do dzieci i młodzieży z miast do 50 tysięcy mieszkańców, w których nie ma takiego dostępu do dóbr kultury, jak w dużych miastach. Chcieliśmy ich zainteresować sztuką i jednocześnie zaoferować uczestnictwo w konkretnej ofercie muzealnej – przypomina Zbigniew Kajdanowski, prezes zarządu Fundacji PGE.

To uczestnictwo zostało potraktowane bardzo szeroko. Nagrodami w konkursie są bowiem wyjazdy do wymienionych muzeów, w których biorą udział nie tylko laureaci, ale całe ich klasy. I rzeczywiście, w muzeach zapanował wzmożony ruch. Na konkurs nadeszło 500 prac, z czego nagrodzono 90. To oznacza przeszło dwa tysiące młodych ludzi zapoznających się z dziełami polskiego malarstwa już nie przez internet, a osobiście, w towarzystwie znających się na rzeczy historyków sztuki. Lekcje muzealne już trwają i będą trwały do końca marca.

Jak wygląda Matejko, Chełmoński czy Wyspiański przetworzony przez oczy wyobraźnię i ręce dzieci – można zobaczyć na stronach internetowych muzeów narodowych w Warszawie, Lublinie i Krakowie oraz na stronie samego konkursu spotkaniazesztuka.pl

(Visited 28 times, 1 visits today)

Autorzy

KRP

Możesz również polubić…