40 rocznica obrony Krzyża w Miętnem

Tytuł: 40 rocznica obrony Krzyża w Miętnem

Autor: Andrzej Ilczuk

Nazwa audycji: Wywiady
Data emisji: 09-04-2024

W 2024 roku przypada 40. rocznica obrony Krzyża w Miętnem. Uczniowie tamtejszego Zespołu Szkół Rolniczych, wzorcowej szkoły Polski Ludowej, sprzeciwili się usuwaniu znaku wiary z klas. Ich walka odbiła się szerokim echem na całym świecie. Walka o obecność krzyży w Szkole trwała od listopada 1983, kiedy dyrekcja zaczęła zdejmować je ze ścian klas. Sprzeciw młodzieży wyrażał się m.in. w gromadzeniu na wspólnej modlitwie, rozmowach z władzami i w końcu – strajku okupacyjnym.

W 1994 roku,  okazji 10 – tej rocznicy wydarzeń w Miętnem z ich uczestnikami rozmawiali Andrzej  Ilczuk  i Janusz  Redesiuk. Audycja w 1994 roku pierwotnie nagrana na taśmie magnetofonowej, została w 2024 roku odnowiona i  ponownie zrealizowana przez Andrzeja Ilczuka. Usłyszymy w niej uczniów ZSR – Marię Żelazo i Jarosława Maczkowskiego oraz nauczycieli, którzy wsparli obronę Krzyża  – Bogusławę Gorę, Małgorzatę Kwiecień, Daniela Kwietnia i Stanisławę Makarę.

 

Krzyż do ZSR w Miętnem wrócił  6 kwietnia 1984 r.  Komuniści zgodzili się na umieszczenie jednego krzyża w szkolnej bibliotece.

W 1999 roku – piętnaście lat od wydarzeń w Miętnem, z uczestnikami walki o Krzyż- ówczesnymi uczniami i nauczycielami Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem spotkał się Andrzej Ilczuk.

W odnowionej przez autora archiwalnej audycji z 1999 r. o obronie Krzyża w Miętnem mówią ówcześni uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych – Hanna Dondzbach,  Hanna  Salwa i Jarosław Maczkowski oraz nauczyciele – Bogusława Gora, Krystyna Czarnocka, ks. Stanisław Bieńko  i Bogumiła Szeląg.

(Visited 45 times, 1 visits today)

Autorzy

Andrzej Ilczuk

Dziennikarz

Andrzej Ilczuk

Dziennikarz

Możesz również polubić…