Prof. zwyczajny Juliusz Antoni Chrościcki i Katarzyna Chrościcka – o związkach rodziny z Ignacym Janem Paderewskim i obrazem El Greco

Tytuł: Prof. zwyczajny Juliusz Antoni Chrościcki i Katarzyna Chrościcka – o związkach rodziny z Ignacym Janem Paderewskim i obrazem El Greco

Nazwa audycji: Świat ludzkich uczuć
Data emisji: 31-05-2021

Druga część wywiadu z prof. zwyczajnym Juliuszem Antonim Chrościckim i Jego kuzynką Katarzyną Chrościcką.

Rozmowa dotycząca m.in. mamy profesora – dr Emilii Paderewskiej-Chrościckiej – ginekolog, która ocaliła setki dzieci przed aborcją i dlatego trwają prace nad rozpoczęciem procesu jej beatyfikacji . Stała się także bohaterką książki „Matka Tysiąca Dzieci” napisanej przez ojca Profesora Juliusza – prof. Antoniego Chrościckiego – pioniera polskiej kardiologii dziecięcej.

W rozmowie mowa także o: związkach tej rodziny z Ignacym Janem Paderewskim i roli rodziny w historii odkrycia obrazu El Greco „Estaza Św. Franciszka”.

Prof. zwyczajny Juliusz Chrościcki – Uczeń prof. Michała Walickiego i prof. Jana Białostockiego.

Przez lata pełnił funkcję dziekana Wydziału Historycznego UW, wieloletni profesor zwyczajny Instytutu Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Członek polskich i zagranicznych towarzystw naukowych i członek nadzwyczajny Międzynarodowego Komitetu Historii Sztuki (CIHA). Wieloletni i obecny Przewodniczący Komitetu Nauk o Sztuce PAN.

W latach 1995–1998 dyrektor polskiego ośrodka przy Sorbonie w Paryżu.

Członek towarzystw naukowych w Polsce i za granicą. 

Przewodniczący Rady Muzeum Pałacu w Wilanowie; członek Rady Centrum Naukowego Zamku w Wersalu, członek Rady Nadzorczej Zamku Królewskiego w Warszawie, Rady Muzeum Wojska w Warszawie; Rady Muzeum w Płocku; Muzeum Wnętrz Zabytkowych w Pszczynie, Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach oraz zarządu Fundacji im. Teresy Sahakian przy Zamku Królewskim w Warszawie, Rodziny Ciechanowieckich i innych w Krakowie.

Brał udział w Międzynarodowych Kongresach Historii Sztuki w Grenadzie, Wiedniu i Waszyngtonie. Autor ponad 700 publikacji w 11 językach m.in. o Warszawie i sztuce europejskiej nowożytnej, historii kultury i ikonografii władzy.

Współtwórca i redaktor naczelny półrocznika „Barok.

 

(Visited 326 times, 1 visits today)

Autorzy

Anna Kaszczyc

* Kierownik Muzyczny

* Wydawca popołudniowego magazynu
Przystanek Podlasie
* Prowadzi poniedziałkową audycję
Świat Ludzkich Uczuć
* Wydawca audycji
Klub dobrej Muzyki
* Wydawca audycji
Muzyczna Retrospekcja

Anna Kaszczyc

* Kierownik Muzyczny * Wydawca popołudniowego magazynu Przystanek Podlasie * Prowadzi poniedziałkową audycję Świat Ludzkich Uczuć * Wydawca audycji Klub dobrej Muzyki * Wydawca audycji Muzyczna Retrospekcja

Możesz również polubić…