8. Pieszy Rajd Powstańczy im. ks. Stanisława Brzóski

Tytuł: 8. Pieszy Rajd Powstańczy im. ks. Stanisława Brzóski

Autor: Andrzej Ilczuk
Nazwa audycji: Wywiady
Data emisji: 23-01-2023

W 2023 roku obchodzimy 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego.

W nocy z piątku na sobotę (20/21 stycznia) odbył się 8. Pieszy Rajd Powstańczy im. ks. Stanisława Brzóski. Dwie grupy – z Łukowa i Wiśniewa k. Siedlec przeszły pieszo odpowiednio 15 i 24 km, aby o północy spotkać się w Lesie Jata przy pomniku  ku czci ostatniego dowódcy powstania styczniowego. Monument stoi w miejscu, gdzie według przekazów ukrywał się ks. generał Stanisław Brzóska. Tam, przy blasku pochodni, odbył się Apel Pamięci. Modlono się też za dusze powstańców styczniowych i wszystkich, którzy zginęli w walkach o wolną Polskę.

Pieszy Rajd Powstańczy im. ks. Stanisława Brzóski zakończył się wspólnym ogniskiem na terenie niedalekiego zrekonstruowanego obozu partyzanckiego. Najwytrwalsi wrócili pieszo do Łukowa i zakończyli Rajd pod tamtejszym pomnikiem powstańców styczniowych.

Wśród organizatorów tego przedsięwzięcia są Światowy Związek Żołnierzy AK koło Łuków. Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne ,,Orlik”, Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju, samorządy gmin Łuków i Wiśniew, strażacy ochotnicy, KGW w Zalesiu, oraz Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Siedleckiej, którego klerycy razem z wykładowcami co roku uczestniczą w Rajdzie.

(Visited 16 times, 1 visits today)

Autorzy

Andrzej Ilczuk

Dziennikarz

Andrzej Ilczuk

Dziennikarz

Możesz również polubić…