Rozmowa z Ewą Misiewicz – reżyserem filmu dokumentalnego  „Afryka mojego dzieciństwa” oraz z jedną z bohaterek dokumentu

Tytuł: Rozmowa z Ewą Misiewicz – reżyserem filmu dokumentalnego  „Afryka mojego dzieciństwa” oraz z jedną z bohaterek dokumentu

Autor: Paweł Kryszczuk

Nazwa audycji: Wywiady, Gość Wolnej Soboty
Data emisji: 13-06-2023

W dzisiejszej audycji historia polskich dzieci z czasów II wojny światowej, które znalazły się w Afryce w specjalnie utworzonych przez aliantów obozach. Po latach wspominają tamten czas jako szczęśliwy – po traumie, której doświadczyły przy wywózce z rodzinnych domów na Syberię.

Jest to przygoda afrykańska z dzieciństwa obfitująca w dramatyczne, ale i wspaniałe przeżycia z lat II Wojny Światowej. Osiem tysięcy polskich dzieci trafia w 1942 roku na sześć lat do osiedli dla polskich uchodźców w Afryce. Aby tu dotrzeć przebywają długą i dramatyczną podróż z Syberii przez Uzbekistan i Iran. Życie w Afryce przynosi im  niezapomnianą przygodę. Dorastają w egzotycznym świecie, otoczone opieką i starannym wychowaniem. Teraz jako dorośli tęsknią za beztroskim dzieciństwem, dziką przyrodą i zapachami Afryki. Niektórzy z nich wracają tam co roku…

„Afryka mojego dzieciństwa” to film dokumentalny opowiadający historię dzieci, które wraz z rodzinami zostały w 1940 r. wywiezione z polskich Kresów w głąb Rosji, a potem z armią gen. Andersa trafiły na Bliski Wschód i do Afryki.

Bohaterami tego dokumentu w reżyserii Ewy Misiewicz, według scenariusza Doroty Kabalewskiej, są ostatni naoczni świadkowie masowych wywózek Polaków na Kresach w 1940-1941 r. do syberyjskich łagrów, oficjalnie nazywanych „przesiedleniem”. Z reżyser oraz jedną z bohaterek dokumentu – osobą, która przeżyła wywózkę i czas spędzony w Afryce rozmawiał Paweł Kryszczuk.

(Visited 37 times, 1 visits today)

Autorzy

Paweł Kryszczuk

Możesz również polubić…