Rocznica Rzezi Wołyńskiej

Tytuł: Rocznica Rzezi Wołyńskiej

Autor: Andrzej Ilczuk

Nazwa audycji: Wywiady
Data emisji: 11-07-2023

11 lipca przypada 80. rocznica Krwawej Niedzieli. Jest to Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

11 lipca 1943 roku, był punktem kulminacyjnym Rzezi Wołyńskiej – masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińską Powstańczą Armię oraz ukraińską ludność cywilną. 80 lat temu 11 lipca zaatakowanych zostało 99 miejscowości.

Celem zbrodniarzy było wyniszczenie polskiego żywiołu na terenach, które uznawali za ukraińskie. Przeciw Polakom z wyjątkowym okrucieństwem stanęli ich ukraińscy sąsiedzi, nie oszczędzono również Ukraińców pomagających czy ostrzegających Polaków, oraz małżeństw mieszanych. Szacuje się, że w latach 1943-1945 na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej ukraińscy nacjonaliści wymordowali od 80 do 120 tys. Polaków. Z ukraińskich rąk ginęli też Żydzi, Czesi, Ormianie i Romowie. Symbolem ukraińskiego bestialstwa stała się Huta Pieniacka leżąca w obwodzie lwowskim. Wówczas tętniąca życiem, teraz jest tylko punktem na mapie.

Z Małgorzatą Gośniowską- Kolą  prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka rozmawiał Andrzej Ilczuk.


 

 

(Visited 36 times, 1 visits today)

Autorzy

Andrzej Ilczuk

Dziennikarz

Andrzej Ilczuk

Dziennikarz

Możesz również polubić…