Woda cenniejsza niż złoto
Tytuł: Woda cenniejsza niż złoto
Nazwa audycji: Zakorzenione
Data emisji: 23-09-2025
Kiedy mówimy o przyszłości, coraz rzadziej myślimy o ropie czy gazie. To woda staje się najcenniejszym zasobem – zwłaszcza w obliczu susz, które coraz częściej dotykają także polską wieś. Właśnie temu wyzwaniu poświęcone było kolejne spotkanie z cyklu Zakorzenione, zorganizowane przez Krystynę Zabrzewską – ambasadorkę programu.
Tym razem uczestniczki nie tylko słuchały wykładu, ale i same chwyciły za narzędzia. Ben Lazar – filozof, rolnik, nauczyciel permakultury i opiekun Ogrodu Gai – poprowadził warsztaty, podczas których pokazywał, jak dzięki prostym metodom można zatrzymać wodę w glebie.
Spotkanie rozpoczęło się od wizyty w ogrodzie, w którym rozwiązania retencyjne są stosowane od lat. Potem przyszedł czas na praktykę – ćwiczenia w terenie, rozmowy i wymianę doświadczeń.
Warsztaty stały się też okazją do szerszej refleksji: woda to dobro wspólne, a troska o nią wymaga świadomych decyzji i wspólnej pracy. Program Zakorzenione, wspierany przez Fundację Polska z Natury i partnerów, pokazuje, że kobiety na wsi coraz częściej stają się liderkami zmian środowiskowych – od lokalnych ogrodów po całe społeczności.
Relację reporterską oraz nagrania rozmów z uczestniczkami i liderką można osłuchać tutaj:

Autorzy
